Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Rozumím

Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak vybrat mapu a průvodce?

Zorientujte se, ať už jste kdekoli.

globus

Vyberte si na cesty mapu či průvodce, které vás za každých okolností spolehlivě dovedou, kam potřebujete.

Na co se zaměřit

V dnešní době je typické k orientaci využívat mapy a informace získané v chytrém telefonu. Papírové mapy nicméně stále mají široké spektrum využití, a to především proto, že se nevybijí a nejsou závislé na příjmu mobilního signálu. Využijí je tak dobrodruzi vydávající se do méně civilizovaných oblastí, lidé, kteří moderním technologiím nepropadli, nebo ti, již zkrátka na svém telefonu nechtějí být závislí.

Jakou mapu či průvodce požaduji?

Abyste si mohli vybrat správnou mapu, je potřeba si definovat několik základních parametrů. Především je to město, země či oblast, na které má být mapa zaměřena. Vždy je lepší obsáhnout co nejméně území nad rámec toho, kde se hodláte pohybovat, jelikož tím získáte nejdetailnější měřítko a nejpropracovanější zobrazení i informace, popřípadě kompaktnější mapu či průvodce.

Dále se zaměřte na to, jaké bude konkrétní využití. Chcete se zorientovat v silniční síti, cyklostezkách, turistických trasách nebo ulicích velkoměst? Vyžadujete i doplňkové informace k daným místům nebo vám stačí pouze samotná mapa? Máte omezený prostor v zavazadle, nebo si můžete klidně vzít map a průvodců i více? Budete tiskovinu používat často, nebo jen příležitostně? Všechny tyto otázky vám mohou pomoci vybrat si ten správný typ a formát mapy či průvodce.

Aktuálnost mapy/průvodce

Abyste se na mapu či průvodce mohli spolehnout, je potřeba, aby byly dostatečně aktuální. Zatímco u map se změny odehrávají pomaleji a deset let starý kus se může od současnosti lišit jen drobně, v případě průvodců je vždy dobré mít vydání co možná nejnovější. Zatímco historické památky či parky na svých místech většinou zůstávají a měnit se u nich může maximálně otevírací doba a ceny vstupného, takové hotely a restaurace se mohou i během roku obměnit poměrně výrazně. Snažte se proto vždy zvolit vydání z aktuálního roku. Budete-li využívat starší mapu či průvodce, není od věci si ještě v pohodlí domova u vybraných lokací či cest ověřit platnost informací na internetu.

Měřítko a rozměry

Detailnost mapy je do značné míry odvislá od měřítka. To je vždy vyjádřeno poměrem, který udává, kolika centimetrům reálné vzdálenosti odpovídá 1 cm na mapě. Má-li tak mapa například měřítko 1 : 100 000, pak 1 cm na papíře představuje ve skutečnosti 1 km.

Zobrazit více

Základní orientaci v měřítkách lze přiblížit na příkladech:

  • 1 : 10 000 – detailní mapa měst či ostrovů, do níž se kromě uličních sítí a rozvržení budov vejde i podrobná legenda označující například kavárny, restaurace, parkoviště, pítka a další body zájmu.

  • 1 : 50 000 – obvykle jde o méně podrobnou mapu města a jeho širšího okolí, případně o turistickou mapu vybrané menší oblasti. Je stále dostatečně detailní na zobrazení různých cestiček a stezek, drobných vodních ploch či základních služeb.

  • 1 : 100 000 – měřítko využívané u turistických či silničních map. Zahrnují převážně zpevněné komunikace, vodní plochy a nejzákladnější služby, jako jsou například nemocnice. 

  • 1 : 500 000 – běžné pro topografické či infrastrukturní mapy států či částí kontinentů.

  • 1 : 1 000 000 – méně detailní politické či topografické mapy států nebo kontinentů.

  • 1 : 50 000 000 – typické pro nástěnné či rozložitelné mapy světa.

S měřítkem úzce souvisí i fyzické rozměry mapy. Platí pochopitelně, že čím větší jsou, tím více toho při stejném měřítku dokážou zobrazit. Je potřeba rozlišovat mapy celistvé, rozložitelné a skládané po stránkách. První případ se využívá především u nástěnných map či plánků velmi malých oblastí, druhý u turistických či cyklistických map a třetí v případě podrobnějších map a atlasů velkých území. 

Zobrazit více

Nejkompaktnější bývají mapy skládané, avšak plánování delších tras v nich může být značně nepohodlné. Používání rozložitelných map sice může být mírně neohrabané, nicméně z hlediska přehlednosti vítězí. Celistvé mapy jsou pochopitelně nejpohodlnější, k orientaci v praxi ovšem obvykle nepoužitelné.

Obsah mapy

Mapy mohou být zaměřené na různé typy informací. Základními typy jsou mapy politické, jež ukazují rozvržení států, krajů a měst, dále mapy silniční zobrazující silniční síť, mapy topografické, jež ukazují členitost terénu, a mapy turistické či cyklistické zaměřující se na komunikace pro pěší a kola. Existují také mapy tematické, cílené například na železniční síť, vodácké toky, památky a mnoho dalšího.

Podle určení se pak u map liší také to, na jaké doplňkové informace se zaměřují. Například u silničních map může jít o benzínky, autoservisy či mýtné brány, v případě turistických pak kavárny, restaurace, památky, ale například i vrstevnice zobrazující míru převýšení. Zejména při využití pro oblasti bez značených tras či bezejmenných lokací se může hodit uvedení souřadnic.

Samostatnou kapitolou jsou v tomto případě průvodce. Ty vám běžně poskytnou informace o důležitých památkách, hotelech, restauracích a dalších službách či hromadné dopravě. Mohou být ale i specifičtěji zaměřené například na architekturu nebo kulturu.

Materiál a odolnost

Mapy se nejčastěji tisknou na papír, liší se však jeho gramáž i povrchová úprava. Platí, že čím silnější je papír, tím bude i odolnější proti natržení, avšak mapa bude celkově rozměrnější. Papír může být lesklý či matný, v prvním případě je povrch příjemnější a lépe vypadá, ve druhém zase praktičtější, zejména s ohledem na znečištění či odrážení světla. 

Především v segmentu rozkládacích turistických map se můžete setkat i s různými alternativami – nejčastěji půjde o speciální typ plastu pokrytý speciální vrstvou, na kterou je možné podrobně tisknout. Taková mapa mnohem lépe odolá vodě, a navíc je obtížné ji natrhnout.

Jazyk

Na tuzemském trhu se nejčastěji setkáte s mapami v češtině nebo v angličtině. Je třeba počítat s tím, že kromě legendy a případných textů v průvodci jsou v příslušném jazyce také místopisné názvy, které se mohou i dost výrazně lišit. U průvodců se pak často setkáte s tím, že verze v češtině bude méně aktuální než ta anglická, jelikož překlad vždy po vydání originálu zabere nějakou dobu. V posledních letech se nicméně tyto rozdíly snížily. 

stírací mapa

Typy

Turistické mapy a průvodce

Tato kategorie je využívána především při pohybu pěšky, případně v kombinaci s veřejnou dopravou. Velký rozdíl je mezi mapami určenými primárně pro orientaci v zastavěných územních celcích či volné krajině. V prvním případě půjde častěji o mapy schematické, zobrazující například i rozložení jednotlivých budov, ve druhém se naopak spíše setkáte s topografickou podobou zaměřenou na stezky, vodní toky a převýšení.

V případě průvodců jsou pak mapy doplněny užitečnými informacemi od historických popisů památek až po praktické informace o službách. Na trhu se vyskytuje několik oblíbených řad, z nichž každá vyniká v trochu jiném ohledu. Zaměřte se proto na jejich recenze a reflektujte při výběru to, co je pro vás při cestování nejdůležitější a bez jakých informací se naopak obejdete.

Automapy a cyklomapy

Klasické autoatlasy se hodí tehdy, jestliže se ztratíte v oblastech nepokrytých signálem nebo se vám vybije mobilní telefon. Zejména pokud se tak vydáváte do neprobádaných míst, není od věci si do auta jako zálohu takovou mapu pořídit. Hlavním účelem mapy je co nejpřehledněji zobrazit plán silnic a dálnic, s rozlišením charakteru jednotlivých komunikací a jejich jedno- či obousměrnosti. Zobrazují také informace o benzínových stanicích, hraničních přechodech, mýtných branách, odpočívadlech a dalších pro řidiče užitečných míst.

Cyklomapy pak využijí zejména náruživí cyklisté, kteří se vydávají na vícedenní cesty. Kromě oficiálních cyklostezek mohou zobrazovat i pěší stezky či silnice vhodné pro jízdu na kole. Dále mohou poskytovat užitečné informace o lokacích s občerstvením, možností přespání či cykloservisech.

Globusy

Účelem globusů je zobrazit planetu s co nejpřirozenějším zakřivením – oproti tištěným mapám u nich totiž není nutné přenášet 3D rozměr do 2D a tím jej zkreslit. Na druhou stranu, jejich přesnost a detailnost je omezená rozměrem. Bývají ostatně často využívány jako dekorace nebo k základní orientaci v rozložení světa.

Právě rozměr u nich patří k jednomu z nejdůležitějších aspektů – menší globusy mají průměr do 20 cm, větší pak do 40 cm a největší klidně i k jednomu metru. Oblíbené jsou také globusy s podsvícením.

Stírací mapy

Jedná se o mapy vyvedené ve velmi malém měřítku, obvykle obsahující celý kontinent nebo svět. Jsou opatřeny speciální vrstvou, jejímž setřením zvýrazníte vybranou část. Nejčastěji se využívají jako dekorace a zároveň pro záznam již navštívených míst.

Lyžařské a skialpinistické mapy

Tyto mapy se zaměřují na horské oblasti a využijí je především lyžaři, snowboardaři nebo běžkaři. Jejich hlavním účelem je zobrazit plány sjezdovkových areálů nebo běžeckých tras, standardně doplněné informacemi o náročnosti a délce. Dále mohou být na mapách zobrazeny oblasti bez značených sjezdovek či tras, a to buď s naznačením sjízdných freeridových tras, nebo alespoň informacemi o převýšení. Mapy mohou být doplněny také o praktické informace, jako jsou například schémata vleků a lanovek, restaurace či parkovací místa.

Vodácké mapy a průvodce

S mobilními telefony je to na vodě obecně problematické, proto se tištěná mapa může skutečně hodit, a to ideálně v takové úpravě, kdy alespoň částečně odolá vodě. Kromě samotných vodních toků tyto mapy mohou zobrazovat i náročnost jednotlivých úseků, polohu a sjízdnost jezů, lokaci kempů a dalších ubytovacích či stravovacích zařízení nebo zajímavosti podél trasy. Průvodce pak o těchto typech míst a náročnostech sjezdů poskytnou podrobnější informace.

Horolezecké průvodce

Oblasti určené pro náročnější horolezectví jsou často bez mobilního signálu, a kvalitní průvodce je zde proto naprosto klíčový – špatné informace totiž mohou být v extrémním případě i fatální. Průvodce se zaměřují především na zobrazení lezeckých tras včetně informací o orientaci stěn, náročnosti výlezů a výšce. Doplněny mohou být o topografické údaje, místa vhodná pro kempování, fotografie nebo souřadnice parkování.

Rybářské mapy

Jestliže se bavíte, či dokonce živíte rybolovem, pak se poohlédněte v této kategorii. Rybářské mapy zobrazují jednotlivé revíry, u nichž mohou rozlišovat typy vyskytujících se ryb i fakt, jestli se jedná o revíry veřejné či soukromé. Zmiňovat mohou také regulace týkající se konkrétních míst, jako jsou například typy ryb, které je zakázáno zde lovit, nebo užitečné informace, například možnosti parkování nebo obchody.

Mapy na šátku

Specifickou kategorií jsou mapy na textilních šátcích. Nejčastěji se jedná o turistické mapy zobrazující pěší trasy a základní informace k nim. Oblíbené jsou pro svoji univerzálnost, která se zejména při delších pochodech může hodit s ohledem na skladnost, případně i nepřízeň počasí. Vzhledem k možnostem tisku na textil a rozměrům šátků nelze počítat s přílišnou detailností, k základní orientaci nicméně taková mapa může vystačit.